Menu Zavřít

Zjednodušme výpočet úroků z prodlení, navrhuje vláda

28. 7. 2009
Autor: Euro.cz

Změna současného systému výpočtu úroku z prodlení je cílem nového nařízení vlády, jehož návrh je nyní v připomínkovém řízení. Podle materiálu, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, se dosavadní systém výpočtu výrazně zjednoduší.

Autor: Martin Siebert

V době nízkých úrokových sazeb centrální banky však zároveň může dlouhodobě zlepšit postavení dlužníků, zatímco věřitelé na tom mohou být hůře než dosud.

Novinka se týká takzvaného zákonného úroku z prodlení, stanoveného paragrafem § 517 občanského zákoníku. Naopak se nijak nedotkne obchodních vztahů mezi podnikateli, u nichž má i nadále přednost smluvní určení úroku z prodlení.

Dosud: Každý půlrok jiný úrok

Zjednodušeně řečeno, vláda navrhuje, aby se výše úroku z prodlení neměnila každého půl roku jako dosud, ale aby zůstala jednotná a neměnná po celou dobu trvání dluhu.

Výše úroku z prodlení podle občanského zákoníku se nyní odvíjí od repo sazby stanovené Českou národní bankou. Úrok z prodlení pak získáme jejím zvýšením o sedm procentních bodů. Činí-li tedy repo sazba v době vzniku prodlení například 3,5 procenta, po připočtení sedmi bodů z ní dostaneme roční úrok z prodlení ve výši 10,5 procenta z dlužné částky.

Dosavadní stav však komplikuje pravidlo, že úrok z prodlení se takto počítá samostatně vždy za každé kalendářní pololetí, v němž prodlení trvá. Rozhodující je přitom repo sazba platná první den příslušného pololetí (tedy k 1. lednu nebo 1. červenci).

„Jde o nesprávné pochopení příslušné směrnice Evropské unie,“ konstatuje nyní návrh nového nařízení vlády, připravený ministerstvem spravedlnosti. Způsob, jakým se v Česku počítají zmíněné úroky od roku 2005, považuje současný návrh za sice ne odporující právu EU, nicméně šel prý zbytečně nad rámec směrnice.

bitcoin_skoleni

„Dosavadní způsob ztěžuje celý systém výpočtu úroku z prodlení, neboť u uplatňování pohledávek například z několika faktur s různou splatností s prodlením trvajícím několik let se úroky z prodlení rozpadají do několika desítek až set položek, které je třeba řádně vyčíslit. Vzhledem k tomu, že dochází k častým změnám repo sazby, je výše úroku z prodlení zpravidla každého půl roku jiná,“ konstatuje ministerstvo v návrhu.

Více na Aktuálně.cz.

  • Našli jste v článku chybu?