Menu Zavřít

Zkrat na hlavním jističi

25. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Podřízený úředník ministra průmyslu Urbana je šéfporadcem firmy E.ON

Mladá česká politika si své nepsané zákony stále ještě vytváří a pod pojmem střet zájmů chápe každý něco jiného. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) má mantinely tolerance nastaveny poměrně zeširoka. Nevadí mu, že jeho podřízený, ředitel odboru elektroenergetiky a teplárenství Ladislav Havel, je již několik měsíců předsedou poradního výboru dozorčí rady soukromé energetické společnosti E.ON Česká republika. Problém v tom nespatřuje ani přesto, že Havel je též šéfem představenstva Operátora trhu s elektřinou (OTE) a firma E.ON je konkurentem společnosti ČEZ, majoritně ovládané českým státem. „Vzhledem k povaze témat a ke složení poradního výboru, v němž jsou kromě zástupců jednotlivých odborových organizací společnosti také představitelé komunální a parlamentní politiky, se v žádném případě nemůže jednat o střet zájmů. Právě naopak. Výměna názorů, diskuse a informace o praktickém naplňování energetického zákona mohou sloužit k rozšíření pohledu na jednotlivé problémy v energetice a ve svém důsledku mohou vést ke zkvalitnění prostředí, ve kterém se trh s elektřinou v ČR nachází,“ reagoval Urban na dotaz týdeníku EURO. Ministr o Havlově poradenské činnosti sice prý nevěděl, ale informován o ní byl jeho náměstek Jiří Bis.

30 tisíc pro brněnského primátora.

Zásadní otázkou je, zda ředitel Havel za svou poradenskou práci bere peníze. „Pokud vím, odměňován není. V jeho případě se jedná o čestné členství,“ soudí ministr Urban. Jisté to však vůbec není. Zvláště když samotný Havel na přímé otázky týdeníku EURO ani po urgenci neodpověděl a někteří řadoví členové poradního orgánu nakonec přiznali, že peníze od firmy E.ON pobírají. A jde o veřejné činitele. „Doposud jsem obdržel asi 30 tisíc korun brutto,“ sdělil brněnský primátor Richard Svoboda (ODS). Není to mnoho, ale vzhledem k tomu, že se výbor sešel zatím jen dvakrát, jde o hezké přilepšení ke starostovskému platu. Zajímavé je, že Svoboda o své aktivitě ve firmě E.ON dosud neinformoval brněnské zastupitelstvo, myslí si totiž, že to není „nic proti ničemu“. Pokud se ale bude radnice jihomoravské metropole, ležící v rajonu E.ON, zabývat věcmi souvisejícími s energetikou a plynárenstvím, mohla by někoho tato „drobnost“ zajímat.

Doznání budějovického náměstka.

Peníze za práci v poradním výboru byly firmou E.ON nabízeny i českokrumlovskému senátorovi a současně starostovi Hluboké nad Vltavou Tomášovi Jirsovi (ODS). „Poslal jsem jim osobní dopis, ve kterém jsem odměnu odmítl. Lidé jsou na tyto věci velmi citliví a mohlo by to být chápáno jako skrytý lobbing. Nedostávám vůbec nic, ani cestovní náhrady. Beru to jako součást své senátorské práce - o energetiku se zajímám dlouhá léta a také proto, že E.ON působí i v jižních Čechách, kde mám volební obvod,“ říká Jirsa. Peníze za práci v E.ON dostal i ekonomický náměstek českobudějovického primátora Tomáš Kubín (ODS). Přiznal to až minulý čtvrtek, když původně na otázky reagoval velmi vyhýbavě. „Zatím jsem obdržel 37 500 Kč,“ sdělil a omluvil se za předchozí mlžení. Zároveň neopomněl učinit gesto: „Přesně tu samou sumu a každou další částku související s členstvím v poradním výboru věnuji zčásti na charitativní účely - Fondu ohrožených dětí, a zčásti na pořádání vybraných osvětově kulturních akcí týkajících se holocaustu a informovanosti mládeže o něm,“ slíbil. Kubín též přiznal, že v příštích komunálních volbách už nechce kandidovat a nyní zvažuje nabídku zaměstnání právě ve firmě E.ON. Nerad by však zatím veřejně hovořil o něčem, co ještě „není posvěceno a co oficiálně neoznámil primátorovi“. A co poradci firmě E.ON vlastně radí? „Naposledy jsem s představiteli společnosti diskutoval o strategickém rozvoji energetiky na Balkáně, kde město Hluboká udržuje partnerské vztahy,“ říká senátor Jirsa. „Na zasedáních poradního výboru jsme informováni o dění ve firmě. Nemám žádné rozhodovací ani kontrolní pravomoci, má činnost je omezena pouze na případné rady a doporučení,“ uvádí náměstek českobudějovického primátora Kubín. Ani Jirsa s Kubínem o své poradenské činnosti zatím neinformovali městská zastupitelstva.

Jména a odměny neřekneme.

Poradní výbor dozorčí rady E.ON ČR vznikl na konci loňského roku. Firma uvádí, že předlohou se staly poradní výbory koncernu E.ON v Německu, které mají dlouholetou tradici. „Výbor má úlohu široké diskusní platformy, kde se setkávají podnikatelé, zástupci komunální politiky a samozřejmě zástupci zaměstnanců a vedou otevřený dialog s vedením společnosti. Právě toto složení pokrývá široké spektrum názorů, zkušeností a odborných znalostí, které jsou nezbytně nutné pro zdárný rozvoj energetického odvětví,“ uvádí mluvčí firmy Vladimír Vácha. Zní to bohulibě, až na to, že firma tají, kdo všechno ve výboru zasedá (přiložený seznam je z neoficiálních zdrojů) a také nechce uvést, kdo z členů je za tuto práci placen. „Jedná se o osobní údaje a nejsme oprávněni tyto sdělovat bez souhlasu dotčených osob,“ žádá o pochopení mluvčí Vácha.

Prohlášení o mlčenlivosti.

První ustavující zasedání poradního výboru se uskutečnilo 8. prosince loňského roku v Praze, místem konání byl podle zápisu Lobkowiczův palác. Akce se konala za účasti téměř kompletního vedení firem E.ON ČR, E-ON Distribuce a E-ON Energie. Předseda představenstva E.ON ČR Michael Fehn hned na začátku zasedání informoval o odměňování za činnost ve výboru. Taktéž členům připomněl, že jim již 22. listopadu bylo zasláno prohlášení o mlčenlivosti. Jak je v zápise uvedeno, podpis prohlášení je podmínkou členství. Fehn mohl s uspokojením konstatoval, že všichni podepsali. Poté členové výboru vzali na vědomí jednací řád v podobě schválené dozorčí radou E.ON. Dále se volil předseda. Vysoký úředník ministerstva průmyslu Ladislav Havel neměl protikandidáta a byl zvolen hlasy dvanácti z patnácti přítomných členů výboru. Havel poděkoval a volbu přijal. Členové představenstva následně prezentovali celou skupinu E.ON v ČR. Na konci jednání bylo schváleno, že výbor se bude scházet dvakrát do roka, vždy před zasedáním dozorčí rady. Na samý závěr předseda Havel opět všem poděkoval za průběh ustavujícího zasedání a popřál pěkné vánoční svátky.

Co je to náhradní forma odměny?

V lednu tohoto roku rozeslali členové představenstva Michael Fehn a Peter Ficht členům poradního výboru dopis, který se týká odměňování (viz faksimile). Každý dostal návrh poradenské smlouvy a byl požádán o číslo bankovního účtu, kam má být odměna posílána. Mimořádně zajímavý je odstavec, který naznačuje možnost jakéhosi alternativního honorování. „Jsou-li na vaší straně z důvodů obecně závazných právních předpisů překážky v akceptování této smlouvy, kontaktujte prosím tajemníka poradního výboru pana Libora Bočka, který vás bude informovat o náhradním řešení poskytnutí odměny.“ Že by snad bylo možné dostat peníze i v hotovosti, aby to nikdo nezjistil? „Na přání členů poradního výboru je možné provést úhradu nákladů i ve formě příspěvku na charitativní účely,“ tvrdil však minulou středu mluvčí firmy Vladimír Vácha. Opět ale neuvedl nikoho, kdo by toto „náhradní odměňování využíval“ a posílal peníze na dobročinné účely. O ustanovení poradního výboru se nic nedočteme ani na internetových stránkách E.ON. Až by se mohlo zdát, že jde o nějakou pokoutnou činnost s cílem finančně ovlivňovat odboráře a veřejné činitele. Pozvánky na další zasedání poradního výboru E.ON, konané ve čtvrtek 20. dubna v pražském Tančícím domě, rozesílal již podřízený ministra průmyslu Ladislav Havel. Kromě obligátních informací o stavu skupiny kolegům poradcům předesílá, že po skončení zasedání bude na programu společná večeře, „na kterou vás srdečně zve představenstvo společnosti“. Vypadá to skoro, že i státní úředník Havel je členem představenstva E.ON. Ale jak už jsme z úst ministra Milana Urbana slyšeli, nejde o střet zájmů, ale o čestnou funkci. Další zasedání poradního výboru se uskuteční ve čtvrtek 5. října.

bitcoin_skoleni

Poradíme, posloužíme Neoficiální seznam poradního výboru dozorčí rady E.ON ČR Jméno a příjmení, zaměstnání

  • Ladislav Havel (předseda výboru), ředitel odboru energetiky a teplárenství ministerstva průmyslu a obchodu, předseda představenstva Operátora trhu s elektřinou a.s.
  • Helmut Burger, koncernová strategie Energie AG Oberösterreich
  • Jaromír Dohnal, zástupce zaměstnanců
  • Petr Horák, zástupce zaměstnanců
  • Petr Hůda, zástupce zaměstnanců
  • Josef Jindra, generální ředitel Bolider, a. s.
  • Tomáš Jirsa, českokrumlovský senátor a starosta Hluboké nad Vltavou (zvolen za ODS)
  • Marie Kulhavá, zástupce zaměstnanců
  • Tomáš Kubín, člen zastupitelstva města České Budějovice (ODS)
  • Jiří Marek, poradce, jednatel firmy JMM CS, spol.s r.o.
  • Miloš Morávek, zástupce zaměstnanců
  • Zdeněk Pavlík, člen zastupitelstva města Slavkov u Brna (ČSSD)
  • Miroslav Pelouch, zástupce zaměstnanců
  • Pavel Prouza, Elektrotrans, a. s., cenový specialista, člen dozorčí rady
  • Josef Strachoň, nezávislý konzultant
  • Richard Svoboda, primátor města Brna (ODS)
  • Karel Vachta, bývalý člen dozorčí rady, bývalý českokrumlovský senátor a bývalý náměstek hejtmana Jihočeského kraje (ČSSD)
  • Jaroslav Vaněk, zástupce zaměstnanců

Pramen: Zdroje týdeníku EURO

  • Našli jste v článku chybu?