Číslo je to stále vysoké, ale v posledních dvou letech aspoň klesá. Poměr veřejného dluhu k výkonu ekonomik zemí Evropské unie ke konci září minulého roku dosáhl 83,3 procenta. O rok dříve to bylo téměř 86 procent. Nejvýraznější pokles míry zadluženosti hlásí Irové, Němci, Nizozemci a Maďaři.
Jak lze vyčíst z aktuálních dat, která zveřejnil unijní statistický úřad Eurostat, míru zadluženosti v loňském roce snížilo 17 z 28 členských zemí Evropské unie. Mezi vzornými členy je i Česká republika, kde poměr veřejného dluhu k HDP v září loňského roku klesl na 38,7 procenta. V loňském září se tento ostře sledovaný ukazatel ještě nacházel nad 40 procenty.
Nejvýraznějším poklesem se může pochlubit Irsko – z 85,6 na 77,1 procenta HDP. Tato ostrovní země si však „vypomohla“ změnou metodiky výpočtu hrubého domácího produktu. Rozsah svého zadlužení úspěšně redukuje Německo, které poměr srazilo pod 70 procent, nebo Nizozemsko, které se zdárně blíží hornímu limitu dle Maastrichtských kritérií – tedy 60 procentům.
Míra zadluženosti evropských zemí jako procento HDP
Meziroční změna dluhu veřejných financí jako procento HDP (změna v procentních bodech)
Příčiny tohoto příznivého vývoje není těžké určit. Několik let ekonomického růstu, pokles nezaměstnanosti a hlavně mimořádně nízké úrokové sazby u státních dluhopisů – to vše pomáhá evropským zemím zkrotit dluhovou zátěž.
Devět z 28 zemí Evropské unie přitom dokázalo v meziročním srovnání snížit také absolutní výši veřejného dluhu – tedy splatit více, než si země vypůjčila. Do této skupiny náleží Česká republika s meziročním snížením z 1828 na 1813 miliard korun. Nejvýraznější redukce výše dluhu se podařila vládám v Dánsku a Nizozemsku.
Ne všechny země se však mohou chlubit takto příznivým vývojem. Varující je hlavně situace na jihu Evropy. Veřejný dluh Řecka se v loňském září vyšplhal na 177 procent HDP, Itálie a Portugalsko hlásí hodnoty okolo 133 procent. Nad hranicí 100 procent se nachází ještě Belgie, Kypr a Španělsko. Právě těchto šest zemí se žádným zlepšením pochlubit nemůže.
Dále čtěte: