Nákup komoditního finančního instrumentu eliminuje či omezuje riziko
S nárůstem cen ropy, zlata nebo mědi stále více privátních i institucionálních investorů uvažuje o investicích do komodit. Je třeba si uvědomit, že komodity sice nabízejí nadprůměrný výnos, ale také s sebou nesou vysoké riziko v podobě výrazného kolísání cen, což dokazuje nedávná korekce na komoditních trzích. Na rozdíl od spekulativních nákupů jednotlivých komodit (například přímo pomocí futures), které nabízí mnoho obchodníků s cennými papíry, existuje jiný způsob, jak riziko investic do komodit eliminovat či omezit. Řešením je nákup finančního instrumentu kopírujícího vývoj komoditního indexu. Komoditní index je vždy sestaven z různých typů komodit (například energií, průmyslových a drahých kovů, zemědělských plodin). Jednotlivé složky indexu se navzájem vyvažují a eliminují vysoké kolísání ceny spojené s nákupem jediného typu komodity (například ropy nebo zlata). To je také důvod, proč investoři stále častěji preferují tento typ investice. Zatímco velcí institucionální investoři investují přímo do termínovaných kontraktů (futures) na komoditní indexy (obchodované na burzách), drobní investoři mohou nákup konkrétního komoditního indexu vyřešit nákupem speciálního typu fondu (Exchange Traded Fund - ETF) nebo investičního certifikátu vydávaného většinou velkými zahraničními bankami. Komoditní index se vyznačuje nejen nižším kolísáním ceny, ale také negativní korelací s klasickými finančními aktivy (akciemi, dluhopisy). Tato charakteristika přispívá ke snížení celkové rizikovosti investičního portfolia. Ceny komodit totiž reagují na negativní události, jako jsou válečné konflikty, teroristické útoky, ničivé hurikány nebo i pouhé zvyšování inflace opačně, než je tomu u akcií dluhopisů či realit.
Výnosy.
Na světových burzách se obchodují kontrakty hned na několik komoditních indexů, z nichž nejznámější je asi Goldman Sachs Commodity Index (GSCI). Index GSCI byl vytvořen v roce 1991, aby sloužil především jako komoditní benchmark pro institucionální investory. V současnosti obsahuje 24 komodit, z nichž největší zastoupení (70 procent) mají takzvané energetické komodity, jako jsou ropa, topný olej a zemní plyn. Váhy jednotlivých komodit jsou stanoveny podle průměrného objemu světové produkce za posledních pět let. Díky vysokému podílu ropy a jejich derivátů vykazuje GSCI historicky nejvyšší volatilitu z vybraných indexů. Investoři mohou do indexu investovat formou nákupu fondu EasyETF GSCI nebo pomocí certifikátů, které nabízí především Goldman Sachs, ABN AMRO nebo UBS, a to v dolarech i eurech.
K nejstarším komoditním indexům vůbec patří Reuters/Jefferies CRB Commodity Index, který funguje již od roku 1957, tedy téměř padesát let. Až do května 2005 se tento index výrazně lišil od ostatních tím, že v něm byly všechny komodity zastoupeny stejnou váhou. Paradoxně tak ve světě hojně obchodovaná ropa měla stejný podíl jako například mražená pomerančová šťáva. Právě to bylo zřejmě hlavním důvodem, proč měl tento index nejen historicky nejnižší volatilitu, ale i nejnižší výnos ze sledovaných indexů. Od května loňského roku však došlo ke změnám v metodice stanovení podílu jednotlivých komodit tak, aby byla lépe zohledněna jejich likvidita a objem produkce ve světě. Po těchto změnách se podíl ropy a jejich derivátů zvýšil z 18 na 55 procent. Na tento index lze koupit fond Lyxor ETF Commodities CRB nebo certifikát ABN AMRO Bank.
Poměrně známý a rozšířený je také Dow Jones-AIG Commodity Index (DJ-AIG CI), který je specifický tím, že má stanoveny pevné diverzifikační limity. Horní omezení pro jednu skupinu komodit ve výši 33 procent tak způsobuje, že index v současnosti obsahuje nejmenší podíl ropy a jejích derivátů. V indexu je zastoupeno 19 komodit s minimální a maximální váhou ve výši dvou procent, respektive patnácti procent na jednu komoditu. Váhy jednotlivých komodit se určují primárně podle likvidity a v druhé řadě na základě objemu otevřených pozic termínovaných kontraktů. Fond na indexu DJ-AIG CI má v nabídce společnost PIMCO a certifikáty nabízí německá privátní banka Sal Oppenheim.
Nejvyššího výnosu za dané období dosahuje Deutsche Bank Liquid Commodity Index, ovšem za cenu vysoké volatility. Index totiž obsahuje pouze šest komodit, a je proto ze sledovaných indexů nejméně diverzifikovaný. To na druhou stranu představuje výhodu v nízkých nákladech na replikaci indexu. Už vzhledem k názvu sponzora by nás nemělo překvapit, že nejvíce investičními produkty na tomto indexu disponuje Deutsche Bank, která emitovala jak indexový fond, tak strukturované produkty.
K nejmladším a v poslední době nejpopulárnějším komoditním indexům patří Rogers International Commodity Index (RICI). Zakladatel a správce indexu Jim Rogers, který se proslavil jako jeden z manažerů Sorosových hedge fondů, patří k nejaktivnějším zastáncům investic do komodit. RICI v současnosti obsahuje nejvíce druhů komodit (36), mezi nimiž nechybí ty exotické, obchodované převážně v Asii, jako jsou například adzuki nebo kaučuk. RICI dosahuje z šesti sledovaných indexů nejvyšší výnos na jednotku rizika (Sharpe ratio; viz tabulku). Index RICI lze nakoupit formou fondu ABN AMRO RICI ETF nebo pomocí certifikátů a dalších strukturovaných produktů, jejichž nejširší škálu nabízejí banky UBS a ABN AMRO.
Účast odborníka je nutná.
Výše zmíněné fondy a certifikáty na komoditní indexy jsou dostupnými investičními nástroji nejen pro velké institucionální investory, ale i pro drobné investory, kteří nedisponují velkými objemy finančních prostředků. Výhoda spočívá v tom, že už zařazením menšího podílu komodit do investičního portfolia (ve výši deset až dvacet procent celkové investice) můžeme dosáhnout podstatného zvýšení výnosového potenciálu, a to při současném zachování, nebo dokonce i snížení investičního rizika. Na trhu už dnes navíc existuje celá řada takzvaných subindexů, tedy podmnožin indexů zaměřených na konkrétní odvětví (například energetický index zaměřený na ropu, zemní plyn, benzin a tak dále, index kovů zaměřený na průmyslové kovy a drahé kovy nebo index zaměřený jen na zemědělské plodiny). Nákupem a vhodnou kombinací těchto subindexů si tak každý investor může sestavit vlastní komoditní index s požadovaným podílem jednotlivých odvětví.
Nicméně z důvodu velkého množství (několik stovek) různých typů komoditních fondů a certifikátů na trhu je vhodné před investicí vyhledat asistenci odborníků, kteří se problematikou investování do komodit pravidelně zabývají a kteří zároveň umějí eliminovat rizika spojená s vysokou volatilitou a sezonností některých komodit.