Menu Zavřít

Zlé časy v průmyslu přetrvávají

1. 6. 2012
Autor: profit

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v květnu zhoršily, když index nákupních manažerů (PMI) klesl na 47,6 bodu z dubnových 49,7 bodu.

Foto: Profimedia

Aktuální údaje vypovídají o největším celkovém zhoršení podnikatelských podmínek ve výrobním sektoru od srpna roku 2009, oznámila v pátek společnost Markit Economics. V indexu je předělem mezi růstem a poklesem aktivity hranice 50 bodů.

Období recese se tedy v české ekonomice dále prodlužuje. Dosud zveřejněná květnová čísla nedávají sebemenší signál stabilizace, spíš naopak. Za dané situace je čím dál pravděpodobnější, že ČNB tento měsíc dále sníží svou základní sazbu,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Propad průmyslové výroby nabírá podle něj na obrátkách v celé Evropě a Česko nemůže zůstat stranou. Sobíšek zároveň uvedl, že by tak bylo nyní nemístným optimismem předpokládat stabilizaci HDP v letošním druhém čtvrtletí.

Výkonnost se podle Markit Economics snížila ve čtyřech z pěti složek hlavního indexu, na předchozí úrovni zůstaly pouze dodací lhůty dodavatelů. Objem nových zakázek podle indexu klesl nejrychlejším tempem za bezmála tři roky, výroba stagnovala a firmy propouštěly. Objem nových exportních zakázek klesá již po sedmý měsíc za sebou, a to nejrychlejším tempem od července roku 2009.

bitcoin_skoleni

Po oživení, které jsme zažili od loňského listopadu po březen tohoto roku, se výhled výrobního sektoru výrazně zhoršil. Očekáváme, že centrální banka zareaguje na toto zhoršení dalším uvolněním monetární politiky,“ uvedla ekonomka pro střední a východní Evropu u HSBC Agata Urbanska.

Markit je společnost, která poskytuje finanční informační služby. Má přes 1200 zaměstnanců v Evropě, Severní Americe a oblasti Asie a Pacifiku. Jejich služeb využívá více než 1500 finančních institucí.

  • Našli jste v článku chybu?