Vypadá to, že Radka Tarabu jsme vyrušili v nejméně vhodnou chvíli. U stolu vyřizuje objednávky, ve sklepě mu firma montuje nové hadice z tanků a navrch si hlídá hodinky, aby dobře obstaral právě probíhající várku. Protože zatím 1500hektolitrovou kapacitu ZLounu sám nevyužije, často se tu střídají létající pivovary. Sám Taraba nejraději vzpomíná na dobu, kdy se tu usídlil Přátelský pivovar Malešov, v současnosti zde pravidelně vyrábí pražský Crazy Clown či Pivovar Chroust. Všechny tyto značky by se dnes v Lounech nemohly vařit, kdyby se před „desíti či dvanácti roky“ nekonala rodinná grilovačka. „Bratránek tehdy přišel s vlastním pivem. Tak jsme potom začali vařit u mě. Dělali jsme jen ležáky, protože normální pivo se koupit nedalo,“ vypráví Taraba. „Já vyrostl na lounském pivu, chtěli jsme, aby to naše bylo plné jako tehdy,“ pokračuje Taraba. Když přišly první úspěchy, bratranec s vařením přestal. „Jako čtyřicetiletému starému mládenci mu ruplo v hlavě a oženil se,“ směje se sládek.
On ovšem koníčku propadl. A když si u specializované firmy objednal profesionální varnu, tolik si spolu padli do oka, že jej dvakrát vyslala k Volze rozjíždět nový pivovar. A konečně v roce 2013 zahájil výrobu ve svém ZLounu v prvním patře lounské restaurace Na Letňáku.
Průzkum současné produkce ZLounu jsem zahájil u světlého výčepního piva Desítka 10° se 4,1 procenta alkoholu. Říz není příliš výrazný, naproti tomu ve vůni se silně promítá slad. Desítka je plná a sytá, jde o lehké pivo, jehož klady vyniknou především během horkých měsíců.
Zaměřili jsme se i na polotmavé, svrchně kvašenou Hrušku Acidušku 11°. Jde o jednu z dalších variant tolik módních kyseláčů. Odér použitého hruškového moštu se odráží ve vůni, v chuti je naopak poměrně složité najít stopy plodů, prim hraje kyselost a mírná slanost. Aciduška se 4,1 procenta alkoholu dokáže dobře nakopnout.
Pivo ZLoun Rybalkova 1267, Louny Sládek: Radek Taraba