Menu Zavřít

ZMĚNA JE TRVALÝ STAV

12. 2. 2018
Autor: Euro.cz

„Na co stát : sáhne, to pokazí,“ říká Ondřej Šteffl, který se nikdy, netajil svými" nezávislými názory na vzdělávání. Teď zakládá síť základních ScioŠkol

„Ve ScioŠkolách víme, že toho o učení moc nevíme. V hlavách dětí probíhají složité procesy, do kterých máme jen malý vhled, ale tradiční škola se chová, jako by tomu všemu rozuměla,“ říká Šteffl. Děti v jeho školách nedostávají známky a učí se jinak, než to zažila generace jejich rodičů. Šteffl si myslí, že je zbytečné děti do učení nutit, protože to je jejich přirozenost. A musí se jim dát čas, aby ke zlomkům samy dozrály.

* > Po revoluci jste zakládal první soukromou školu - víceleté gymnázium PORG, teď zakládáte základní školy Scio. Jak se změnilo od té doby školství, rodiče, žáci?

* > Já mám pocit, že školy zůstaly stejné…

* > Jak jste se změnil vy?

* > Jezdíte se učit do Brazílie?

* > Proč? Vždyť většina z nich nevzpomíná na školu ráda…

* > To bych snad ani nechtěla. Prošla jsem sice blbou školou, ale jsem spokojená…

* > Teď ale kromě otevírání základních škol chcete založit v Praze gympl. Jak to jde dohromady s tím, co jste říkal?

* > Z vašeho webu to vypadá, že teď chcete mít ScioŠkolu snad v každém okresním městě.

* > Tam máte ScioNeŠkolu…

* > Nestrhne to lavinu? Nejste jediní, kdo nebyl zapsán do rejstříku základních škol.

* > Slyšela jsem, že se soukromých základních škol vyrojilo tolik, že se na ministerstvu školství lekli, že nebudou mít peníze.

* > Tak jaký je důvod?

* > Expanze musí být náročná. Nehledáte investora? Školy jsou módní i mezi miliardáři.

* > Kdybyste měl jednou větou odlišit ScioŠkoly od tradičních škol?

Svět se ale hrozně rychle mění. Ato je to hlavní, na co chceme děti připravit. Na změnu. Naše školy mají deset principů, pedagogických zásad. Zmíním dvě, ve kterých se od tradičních nejvíc lišíme. Ta první je, že děti mají přirozenou, vrozenou a evolucí úžasně rozvinutou chuť učit se a rozvíjet. Děti mají zkrátka obrovskou schopnost a potřebu se učit. Tradiční škola si to nemyslí. Pořád řeší, jak k učení děti dotlačit - známkami, zkouškami, přísností, odměnami apod. My to neděláme a dosavadní zkušenosti ze ScioŠkol potvrzují, že děti se opravdu učit chtějí a není vůbec třeba je nutit.

* > A druhá zásada?

* > Jací jsou rodiče, kteří k vám dávají děti?

* > Když jsem se byla ve vaší škole podívat, bylo tam dost dětí, které by na jiné škole dostaly okamžitě diagnózu ADHD. Ta koncentrace je tam větší…

* > To ale velmi zatěžuje děti, učitele a poradny…

* > Tak proč nutí děti dělat v první třídě přesně to, co bývalo v osnovách?

* > Co byste poradil novému ministrovi? Jednu věc.

* > Vy ta data máte?

Ondřej Šteffl (64)

bitcoin_skoleni

• Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK. • Pracoval v Československé akademii věd, externě učil na několika pražských středních školách a řádně na gymnáziu v Chebu. • V roce 1990 založil úplně první soukromou školu u nás - gymnázium PORG v Praze. • O pět let později založil společnost Scio, která se zabývá vzděláváním, mj. zavedla u nás do praxe test obecných studijních předpokladů. • Během posledních tří let založil osm soukromých základních ScioŠkol. Nemůžete sekat ScioŠkoly jako Baťa cvičky. Rozjezd školy je náročný a každá nová škola k tomu potřebuje podporu.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?