POSKYTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE A ÚHRADY MEZI STÁTY EVROPSKÉ UNIE Vstupem České republiky do Evropské unie získaly stamiliony obyvatel zemí EU nárok na neodkladnou zdravotní péči při pobytu u nás. Současně však může uplatnit tento nárok i deset milionů našich občanů v zemích Unie. Před 1.
POSKYTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE A ÚHRADY MEZI STÁTY EVROPSKÉ UNIE
Vstupem České republiky do Evropské unie získaly stamiliony obyvatel zemí EU nárok na neodkladnou zdravotní péči při pobytu u nás. Současně však může uplatnit tento nárok i deset milionů našich občanů v zemích Unie.
Před 1. květnem 2004 se problematika poskytování a úhrady zdravotní péče řešila zejména v rámci mezistátních smluv o sociálním zabezpečení. V souladu s těmito ujednáními byla (a v některých případech i bude) občanům na území druhého státu poskytována nutná a neodkladná zdravotní péče.
LEGISLATIVNÍ RÁMEC
Vstupem České republiky do Evropské unie se doposud platné podmínky zásadním způsobem mění. Ve věci poskytování a úhrady zdravotní péče pozbývají mezi státy Evropské unie tyto smlouvy platnosti a poskytování zdravotní péče je v rámci Unie upraveno Nařízeními Rady EHS č. 1408/71 a 574/72. V praxi tedy po 1. květnu 2004 rozlišujeme v podstatě následující varianty poskytování zdravotní péče našim občanům:
* na území členských států EU (včetně Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska) v souladu s uvedenými Nařízeními Rady EHS,
* na základě mezistátních smluv o sociálním zabezpečení. V těchto případech se jedná o Chorvatsko a Srbsko a Černou Horu, další smlouvy se připravují (Rumunsko, Izrael),
* podle mezivládních dohod uzavřených před rokem 1989 (tyto smlouvy byly uzavírány především s tzv. lidovědemokratickými státy a na jejich základě lze nárokovat v těchto státech bezplatně nutnou a neodkladnou zdravotní péči; protože se však převážně jedná o exotické země, je praktické uplatnění tohoto nároku problematické),
* v ostatních státech světa. Pokud cestujete do států uvedených ve třetím a čtvrtém případě, rozhodně doporučujeme uzavřít si cestovní zdravotní připojištění.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLA
Při poskytování a úhradě zdravotní péče českým občanům na území jiného členského státu Evropské unie (včetně Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platí:
* princip rovného zacházení, tj. že našemu občanovi jsou v zahraničí poskytovány věcné dávky (zdravotní péče) za stejných podmínek a ve stejných cenách jako místním občanům,
* pojištění pouze na území jednoho státu,
* platit za určité služby nebo léky stejnou spoluúčast jako místní občané,
* čerpat zdravotní péči ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů,
* při uplatnění nároku se prokázat formulářem vystaveným českou zdravotní pojišťovnou atd. Z hlediska rozsahu nároků na zdravotní péči jsou kromě turistů stanoveny specifické podmínky například pro studenty, důchodce, vyslané pracovníky, pendlery (přeshraniční pracovníky). Otázka poskytování a úhrady zdravotní péče je mezi členskými státy Evropské unie (včetně Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska) multilaterálně založena na principu takzvané „zrcadlovosti“. To znamená, že pro všechny státy platí při řešení této problematiky stejné podmínky.
INSTITUCIONÁLNÍ ZABEZPEČENÍ ÚHRAD
Vlastní úhrada nákladů za poskytnutou zdravotní péči se ve státech Evropské unie řídí jistými pravidly. Zejména musí být zřízena instituce, která zastupuje veřejný pojišťovací systém dané země. Právě prostřednictvím takové instituce se pak uskutečňují v dohodnutých intervalech hromadné platby za zdravotní péči poskytnutou občanovi jednoho státu na území druhého státu a naopak. Proto vzniklo v České republice koncem roku 2001 Centrum mezistátních úhrad (CMU). To od 1. ledna 2002 na základě pověření ministerstva zdravotnictví zprostředkovává platby mezi českými zdravotními pojišťovnami a zdravotními pojišťovnami smluvních států, a to prostřednictvím styčného místa v těchto státech. CMU také zabezpečuje zejména následující funkce: informační servis, poradenství, zúčtování nákladů, správní pomoc, spolupráci s orgány státní správy apod. CMU je zájmovým sdružením zdravotních pojišťoven, přičemž jeho zakladateli a zároveň členy jsou všechny zdravotní pojišťovny činné v České republice. Vstup České republiky do Evropské unie je objektivní realitou, která nutí jak občany, tak zejména odpovědné instituce akceptovat vzniklou situaci a v mezinárodním měřítku důsledně respektovat nově nastupující režim při poskytování a úhradě zdravotní péče. Každému, kdo hodlá vycestovat do zahraničí, rozhodně doporučujeme, aby se před odjezdem důkladně seznámil s konkrétními podmínkami poskytování zdravotní péče v dané zemi, případně si nechal poradit odborníky ve zdravotních pojišťovnách.