Menu Zavřít

Změna vyvolává pochybnosti

15. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Účastí v tendru překvapila belgická státní pojišťovna ONDD

Jedno je jisté: prodej Komerční úvěrové pojišťovny (KÚP) EGAP neproběhne ve vládou stanoveném termínu. Ta se totiž na jaře usnesla, že by nový vlastník dvou třetin firmy měl být vybrán do konce září. Z dokumentace k tendru, kterou připravili poradci pro privatizaci, společnosti PricewaterhouseCoopers a CMS Cameron McKenna, ale vyplývá, že výběrové řízení bude pětikolové a druhé kolo - předkládání podnikatelských záměrů - skončí až 18. září. V dalších kolech by zájemci měli provést due diligence a předložit závazné nabídky. V posledním kole má být vybrán strategický partner. Due diligence ale nelze stihnout za méně než měsíc, a proto vláda vybere vítěze nejdříve v listopadu.

Belgičané místo Francouzů.

Informace týdeníku EURO potvrzují, že o KÚP se zajímají tři subjekty. Dva, Coface a Atradius, patří do trojice světových hráčů v úvěrovém pojištění. Posledním zájemcem překvapivě není třetí z největších světových komerčních úvěrových pojišťoven - Euler Hermes -, ale belgická státní úvěrová pojišťovna ONDD, respektive její komerční část Ducroire Delcredere. „Dlouho jsme o naší účasti v tendru uvažovali. Po prostudování jeho podmínek ale akcionáři usoudili, že nejsou pro všechny účastníky stejné,“ vysvětlil týdeníku EURO šéf Euler Hermes Július Kudla, proč se firma tendru nezúčastnila. Podmínky tendru zvýhodňují účastníky, kteří v ČR zatím nepodnikají (EURO 12/2006). „Zájemce je připraven zavázat se v akcionářské smlouvě k dlouhodobé spolupráci s minoritním akcionářem (stát 34 procent) ve společném podniku a v nekonkurenčním uspořádání s jinými svými majetkovými účastmi v subjektech působících ve stejném odvětví,“ říká se ve dvanáctém bodu kvalifikačních podmínek. V praxi to znamená, že vítěz by musel své tuzemské portfolio odprodat jinému zájemci, případně ho začlenit do KÚP EGAP. Se sloučením portfolií ale může nesouhlasit antimonopolní úřad. KÚP EGAP má v Česku těsně nadpoloviční tržní podíl (52 procent), Atradius a Euler Hermes se dělí o druhou část. Každopádně je to tak, že jedna nebo druhá pojišťovna by po připočtení tržního podílu KÚP byla jedničkou na trhu s více než sedmdesáti procenty. Dvojka na tuzemském trhu ale vyhodnotila rizika jinak. „Tendru se zúčastníme. Je to strategický záměr, protože chceme zvýšit naši účast ve východní Evropě. KÚP je nejzajímavější akvizice v bývalém východním bloku, protože má velmi kvalitní risk management a portfolio klientů, které se orientuje na tradiční exportéry a jehož součástí je segment malých a středních podniků, jímž bychom si chtěli doplnit portfolio,“ řekla ředitelka pojišťovny Atradius pro východní Evropu Markéta Stržínková. Všechny zdroje už v minulosti označovaly za pravděpodobného vítěze tendru pojišťovnu Coface. Tato francouzská pojišťovna u nás dosud přímo nepůsobí, a proto by měla nulové náklady na restrukturalizaci svého podnikání v ČR. Již několikrát ale projevila zájem vstoupit na zdejší trh. EGAP navíc dlouhodobě využívá jejích klientských databází. „Kdo jiný by měl nabídnout nejlepší cenu, když tohoto partnera preferuje i management EGAP,“ tvrdil před rokem zdroj týdeníku EURO. Fádní privatizace s předem známým vítězem se ale nakonec zkomplikovala. Do hry totiž vstoupila, a zřejmě s politickou podporou, belgická obdoba KÚP EGAP - ONDD Ducroire Delcredere.

Změna na poslední chvíli.

Důkazy o velkých přímluvách za ONDD lze nalézt v jarním usnesení české vlády o privatizaci. Ve verzi, kterou v únoru 2006 připravila ministerstva průmyslu a obchodu a financí, se v jedenácté kvalifikační podmínce pro privatizaci uvádí: „Zájemce vlastní za účelem provozování úvěrového pojištění databáze, které obsahují strukturované údaje nezbytné pro finanční analýzu o alespoň dvaceti milionech podnikatelských subjektů v cílových zemích českého vývozu.“ Ve vládou schváleném dokumentu není ale požadavek databáze tak přísně vymezen. Stačí, když zájemce bude mít v databázi pět milionů subjektů. „Počet změnil na poslední chvíli, až na zasedání vlády, tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka. Dlouho jsem nechápal proč, když všichni tři světoví hráči původní kritérium bez problémů splňovali. Jasné mi to začalo být, až když projevila zájem belgická obdoba EGAP,“ řekl zdroj týdeníku EURO. A dodal: „Myslím, že management EGAP, který původně preferoval jako budoucího partnera Coface, přiměl ONDD k účasti v tendru.“ Požadavek pěti milionů subjektů v databázi se objevuje i v zadávací dokumentaci k transakci, kterou vypracovali poradci. Peter Mitka z PricewaterhouseCoopers (PwC), který má výběrové řízení u poradenské firmy na starost, odmítl na jakoukoli otázku týdeníku EURO odpovědět. Nejprve zrušil dohodnutou schůzku a slíbil, že odpoví na otázky písemně. Nakonec neudělal ani to: „Musíte respektovat, že jde o rozhodnutí PwC. K tendru vám nic neřeknu, a pokud se pořád budete ptát proč, zavěsím telefon.“

bitcoin_skoleni

Chtějí půl miliardy.

Tři úvěrové pojišťovny v ČR přijaly loni na pojistném 550 milionů korun, z toho EGAP 264 milionů. Z nevelkého objemu trhu s úvěrovým pojištěním vyplývá, že privatizace KÚP EGAP není transakcí za miliardy a nabídky uchazečů se budou pohybovat ve stovkách milionů korun. Tuto cenu určil především posudek znalecké společnosti A&CE z druhé poloviny června, který KÚP EGAP odhadl na 501 milionů korun. Dvoutřetinový podíl je tedy 330 milionů korun a.tato cena nyní tvoří dolní práh nabídek. Lze předpokládat, že když všechny nabídky budou nižší, tendr bude zrušen. „Myslím, že prodávající a jeho poradci očekávají nabídky, které se budou pohybovat kolem půl miliardy korun za 66 procent . To odpovídá přibližně čisté hodnotě majetku firmy navýšené o 50 procent,“ odhadl cenu bankéř, kterého oslovil týdeník EURO. Jiný, jenž si ale také nepřál být jmenován, je vůči možné ceně skeptičtější: „Již dnes tvoří důležitou část hodnoty společnosti položky jako goodwill (dobré jméno firmy). Myslím, že nabídky se nebudou od ocenění lišit o desítky procent.“ Ať již bude výnos z prodeje 350, 400 nebo 500 milionů korun, veřejné finance se o tuto částku nezvětší. Organizátorem tendru je totiž EGAP, který předpokládá, že mu výnos z privatizace zůstane a použije ho na svou další expanzi.

Zrušení tendru stále ve hře.

Jednou z variant dalšího vývoje, která se údajně stává s novou politickou reprezentací aktuální, je zrušení tendru. Je totiž pravděpodobné, že tendr do státního rozpočtu nepřinese ani korunu. Navíc ho od počátku provázejí pochybnosti, zda podmínky byly pro všechny zájemce stejné. Zdroj blízký ODS uvedl, že se začíná uvažovat o zrušení tendru a o přípravě fúze České exportní banky s EGAP. Vznikla by tak česká obdoba Exim (Export-import) banky, která funguje ve většině zemí. Komerční aktivity nesouvisející se státní podporou exportu a importu by se oddělily a poté privatizovaly až v této nově vytvořené instituci. Při hledání jiného než dnes navrhovaného řešení může hrát roli i fakt, že Pavol Parízek, šéf EGAP, a současný ministr financí Vlastimil Tlustý prý nemají od doby, kdy současný šéf resortu vedl rozpočtový výbor sněmovny, nejlepší vztahy. Na jasné odpovědi na otázky, které se týkají budoucnosti KÚP EGAP, si každopádně musíme ještě pár týdnů počkat.

  • Našli jste v článku chybu?