Menu Zavřít

Zprávy týdne

8. 2. 2002
Autor: Euro.cz

Finance

Ziskový holding
PPF investiční holding dosáhl v roce 2001 podle předběžných neauditovaných výsledků výrazný nárůst zisku ve výši 335,4 milionu Kč, oproti šesti milionům korun v roce 2000. Hodnota vlastního kapitálu vzrostla v roce 2001 o 30 procent na 1,452 miliardy Kč. Vlastní kapitál na akcii holdingu k 31. 12. 2001 činil 410,9 Kč. PPF vyplatí svým akcionářům 500 korun na akcii jako plnění z důvodu snížení základního kapitálu společnosti. Dnem splatnosti plnění je 18. březen 2002.

Bude hůř
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) změnila výhled ratingů belgické finanční skupiny KBC na negativní ze stabilního a naznačila tím, že dalším krokem by mohlo být zhoršení samotného hodnocení schopnosti společnosti plnit své závazky. Důvodem tohoto kroku jsou obavy z dopadů ambiciózní expanze KBC ve střední a východní Evropě v čele s ČR na její ziskovost, uvedla dnes S&P. Všechny ratingy KBC Bank, KBC Insurance a KBC Bank and Insurance Holding S&P potvrdila na dosavadní úrovni kolem stupně A.

Slabší, ale lepší
Česká spořitelna loni snížila podle českých účetních standardů čistý zisk na 3,034 ze 4,86 miliardy korun, což je však plně v souladu s očekáváním analytiků. Analytici odhadovali čistý zisk banky mezi 2,6 a 3,25 miliardy. V roce 2000 totiž banka sice vytvořila zisk 4,86 miliardy, hospodaření však ovlivnilo započtení odložené daně. Bez tohoto vlivu dosáhl předloni zisk banky pouze 270 milionů.

bitcoin_skoleni

Duisenberg končí
Prezident Evropské centrální banky Wim Duisenberg se rozhodl k 9. červenci 2003 odstoupit z funkce. Odejde tak o tři roky dříve, než mu oficiálně vyprší mandát. Duisenberg už v roce 1998 při svém jmenování řekl, že nebude šéfem ECB po celé funkční období, jeho rozhodnutí je i tak ale považováno za překvapivé.
Francie do čela ECB nadále prosazuje guvernéra francouzské centrální banky Jeana-Clauda Tricheta, zdroje z německé vlády jej však zpochybnily. V roce 1998 souhlasila Francie v nepsané „gentlemanské dohodě“ se jmenováním Duisenberga jen pod podmínkou, že Holanďan v polovině funkčního období odstoupí ve prospěch Tricheta. Zdroj z německé vlády však existenci této dohody zpochybnil a poukázal na to, že Trichet má nyní doma určité potíže. Guvernér je totiž vyšetřován v souvislosti se svou rolí v kolapsu banky Crédit Lyonnais.

  • Našli jste v článku chybu?