O zapůjčení krmného obilí ze strategických rezerv státu chce vládu ve středu požádat ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Snaží se tak urychleně pomoci chovatelům prasat a drůbeže, jak ho k tomu tlačí Agrární komora. Má jít o pomoc skutečně bleskovou. Na programu vlády tento bod není a ještě v pátek nemělo ministerstvo návrh zpracovaný. „Materiál zatím připravujeme,“ reagovala mluvčí úřadu Tereza Dvořáčková na dotaz, za jakých podmínek se bude státní zrní půjčovat.
Chovatelé, kteří mimořádné pomoci od státu využijí, mohou ale problém jen valit před sebou. Nemohou totiž tušit, kolik bude stát obilí z nové úrody, až ho budou muset vracet. Současné rekordně vysoké ceny obilí se sice zemědělcům zamlouvají, u prasat a drůbeže se jim ale vracejí jako bumerang. Drahá pšenice a ječmen prodražují krmné směsi, kdežto ceny prasat se drží extrémně nízko.
Obilí půjčovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už loni před žněmi, kdy vyšla vstříc různým obchodním firmám. Týdeník EURO tehdy upozornil na podivné kšefty se státním obilím. Firmy Prakov a Koart si od SSHR půjčily obilí a obratem ho prodaly státu na intervenční nákup. Šéf SSHR Ladislav Zabo tvrdí, že půjčky jsou pro správu výhodné. Ušetří totiž na poplatcích za sila, které nemusí po několik měsíců platit skladovatelům. Navíc obdrží půjčovné, které se pak stává příjmem státního rozpočtu.