PRAHA (hat) - Ministerstvo vnitra ČR se již připravuje na zrušení hranic. K tomu, aby se Česko mohlo stát součástí schengenského prostoru, musí splnit několik podmínek. Jednou z nich je vybudování Národního Schengenského informačního systému (NS-SIS), který bude spojen s celoevropským Schengenským informačním systémem druhé generace (SIS II), což je zjednodušeně řečeno unijní pátrací systém. Policisté v Česku díky němu získají přístup k dalšímu zdroji informací a dostanou zároveň šanci vyhlašovat pátrání v rámci celé EU. Tato možnost se týká i Norska, Islandu a Švýcarska, které sice členy EU nejsou, ale jsou součástí Schengenské dohody. SIS II nahradí současnou verzi, která byla koncipována pro osmnáct členských zemí a další členy unie k ní není možné připojit. Systém by měl navíc zpracovávat i biometrické údaje, což umožní lépe identifikovat stíhané osoby, zároveň však klade vyšší nároky na bezpečný přenos informací.
Náklady na vybudování NS-SIS nese každá členská země sama. Ministerstvo financí předpokládá, že jej vybudování systému bude stát více než 100 milionů korun, které budou hrazeny za státního rozpočtu. Úřad již soutěž na vybudování národního informačního systému vyhlásil, zájemci o zakázku se mohou hlásit do 17. března. Na základě splnění kvalifikačních požadavků z nich zadavatel vybere pět do užšího řízení. Uchazeč musí mimo jiné prokázat, že disponuje certifikátem ISO 9001:2000, firma musí být také prověřena Národním bezpečnostním úřadem alespoň na stupeň vyhrazené.
Před zrušením vnitřních hranic musí Česko projít takzvanou evaluací, kontrolní návštěvou expertů z EU. Evaluace v ČR proběhne ve dvou vlnách. První, která se uskuteční v první polovině roku 2006, nebude zaměřená na fungování NS-SIS. Druhá kontrola bude následovat v roce 2007 po připojení k celoevropskému SIS. Konečné rozhodnutí o otevření hranic, které schvaluje Rada EU, by mělo být vydáno do října 2007, což je z technického hlediska první možný termín pro otevření hranic.