Menu Zavřít

Zrychlení ano, ale se soudci opatrně!

12. 11. 2007
Autor: Euro.cz

Ohlasy odborníků

Ohlasy odborníků

Taková shoda se vidí málokdy: Všichni námi oslovení advokáti i soudci s Pospíšilovou reformou v zásadě souhlasí. Alespoň s jejími nejdůležitějšími body.

Sjednocení a zpřísnění pravidel doručování vítá předseda České advokátní komory Vladimír Jirousek. „Také zde musí platit stará římská zásada, že právo patří bdělým,“ říká. „Škoda jen, že takový návrh přichází až po 18 letech od listopadové revoluce,“ poznamenává soudce René Tinz z Okresního soudu v Chrudimi.

„Spory se díky tomu urychlí o měsíce,“ věří plzeňský advokát Pavel Reiser. „Soudy zatím nedisponují dostatečně efektivními prostředky k dohledání obesílaných osob. Marná snaha o doručení žaloby může trvat i více než půl roku,“ připomíná Daniel Uličný z advokátní kanceláře Havel&Holásek. Výhrady nemá ani stínová ministryně spravedlnosti ČSSD a advokátka Marie Benešová.

Podle Ilony Kindlové z advokátní kanceláře KŠD Šťovíček by bylo vhodné sankcionovat za případné škody také doručovatele, tedy Českou poštu. „A to v případě, když nedoručuje v souladu se zákony, tedy když nesprávně vyplňuje oznámení o nedoručené zásilce soudu nebo nepoučuje příjemce zásilek o důsledcích jejich nepřevzetí,“ vysvětluje.

Využijme precedenty

Podobně souhlasné jsou ohlasy na elektronizaci justice. Podle stínové ministryně Marie Benešová je potřeba jen varovat před „odlidšťujícím efektem s tím spojeným“. „Elektronizace sice bude vyžadovat jednorázový nárůst výdajů, který se však do budoucna nepochybně vyplatí,“ domnívá se šéf Městského soudu v Praze Jan Sváček. Viceprezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník podotýká, že bude záležet i na kvalitě přípravy ze strany ministerstva. „Její úroveň zatím neodpovídá významu a časovému rozvržení tohoto úkolu,“ říká.

Také Tomáš Běhounek z advokátní kanceláře bnt - pravda & partner elektronizaci jednoznačně podporuje. „Ale konkrétně elektronický platební rozkaz by mohl být ještě jednodušší, pokud jde o vylíčení skutkových okolností a formulaci návrhu. Také v něm chybí správná kolonka pro uvedení informace o tom, že je žalobce zastoupen advokátem,“ upozorňuje Běhounek.

Zastáncem je i Jaroslav Popílek, spolupracovník sdružení eStat.cz. „Je nutné vyvinout informační systém soudních rozhodnutí a naučit s ním soudce pracovat. Jen pomocí takového nástroje dojde k většímu sjednocení rozhodovací praxe soudů a tedy k větší předvídatelnosti rozhodování,“ říká Popílek. Soudce by díky systému jednoduše zjistil, že v zásadě totožné kauze již nějak rozhodl jiný soud, případně že jeho rozsudek posvětila i vyšší instance.

Také podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy by se měly více využívat precedenty. Místo řešení banálních případů by pak soudy měly více času na rozhodování ve složitějších věcech.

Výbušné téma

V personálních otázkách už ale ministr Pospíšil naráží na kritiku. „Jde o krok správným směrem, ale není zřetelně řečeno, z jakých zdrojů se na vyšší soudní úředníky a asistenty vezmou peníze. Pokud by to bylo za cenu zrušení tabulkových míst soudců, je to diskutabilní a výbušné téma,“ varuje Marie Benešová.

bitcoin_skoleni

Její slova potvrzují samotní soudci. „Vyšší soudní úředníky nebo asistenty by bylo možné daleko více zapojit už nyní. Na přijetí dalších ale nemáme mzdové prostředky,“ říká víceprezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Chrudimskému soudci René Tinzovi se nelíbí ani záměr ministerstva spravedlnosti výhledově snížit stav soudců. „Vždyť v letech 2006 i 2007 vzrostl počet nově podaných žalob a je zřejmé, že nárůst bude pokračovat. Roste také složitost sporů,“ upozorňuje.

  • Našli jste v článku chybu?