Menu Zavřít

Ztěží zvládáme okresní formát

5. 6. 2003
Autor: Euro.cz

Jak Vám připadá nápad uspořádat letní olympiádu?

Nápad uspořádat letní olympijské hry v roce 2016 či 2020 v Praze mi připadá:

bitcoin_skoleni

  • dobrý 54,1 %
  • nesmyslný 36,9 %
  • nevím, nemám názor 9,0 %

Přes padesát čtyři procent manažerů se domnívá, že usilovat o to, aby se Praha stala místem letních olympijských her, je dobrý nápad. První z dotazovaných uvádí: „I když Praha je turisticky zajímavá destinace, musí se potenciálním návštěvníkům neustále připomínat a olympiáda je přitažlivá a pozitivní událost. Zúčastnil jsem se olympiád v Atlantě a v Naganu a na základě těchto zkušeností se domnívám, že je to akce zvládnutelná a městu prospěšná.“
Jiný respondent tuto šanci vítá: „Zase po dlouhé nudě trochu vizionářského světla v našem veřejném životě. Je to dobrý nápad. Kdo nic nedělá, nic nezkazí - to za prvé. Ale za druhé, a to především, každé město, které v posledních desetiletích pořádalo OH, na tom vydělalo. Jako turistická destinace, i z hlediska rozvoje infrastruktury, zejména dopravní obslužnosti. Nová sportoviště jsou v Praze zapotřebí jako sůl. Je to taky obrovská investiční, finanční, ekonomická příležitost.“
Další ředitel svoje ano relativizuje: „V každé případě je to vysoce prestižní záležitost s pozitivními ekonomickými i politickými dopady. Mám jen vážné obavy o realizaci. Poslední zkušenosti nejsou vůbec povzbudivé. Zasedání MMF se podařilo připravit až na poslední chvíli, MS v hokeji vůbec ne. Přitom proti olympiádě to byly akce okresního formátu. Také si obtížně představuji potenciální míru korupce s takovou akcí spojenou.“ Obdobně reagoval tento odpovídající: „Nápad uspořádat olympijské hry je z principu podnětu pro rozvoj regionu vždy dobrý. Ale nemohu se zbavit dojmu, že současná radniční koalice nemá prostředky, energii, vizi ani sílu a schopnost začít tak velkorysý projekt naplňovat.“
To, že by ani z této akce nemusely „přitéct“ finance, se domnívá následující účastník Manažerského barometru: „Byl by to dobrý nápad, kdybychom byli schopni z něho něco vytěžit. Například Američané dokázali pořádat olympiádu se ziskem. My naopak vrcholné setkání NATO se ztrátou. I když možná srovnání trochu kulhá a ne všechno se nechá hned měřit penězi, pochybuji, že někdo z Pražanů nebo jiných potrefených obyvatel okolí sportovišť ocení šikanu a zmatky nutně spojené s takovou událostí, pokud to nebude kompenzováno viditelným přínosem.“
Odpůrců „olympijského nápadu“ bylo necelých 37 procent. Jeden z nich uvádí: „Je to zcela neuvážené a nejhorší je, že tato zcestná myšlenka přichází od radních, jež by měli znát priority, a především limity Prahy. Jak může Praha - nejšpinavější město Evropy, tedy alespoň té civilizované - s nefungujícím dopravním systémem, potýkající se s dluhy a neutěšeným odkazem minulosti (nedostatečná zeleň a síť cyklostezek, zanedbaná sídliště, o zastaralých sportovištích ani nemluvě) teď řešit takový megalomanský projekt. Jediné vysvětlení je, že radní chtějí sbírat politické body a dále, že vysílají signály investorům, že by se mohly přidělovat miliardové lukrativní zakázky.“
Další dotazovaný konstatuje: „Co si pořád potřebujeme dokázat? Opravdu si lidé myslí, že jsme na tom vnitropoliticky (a korupčně) lépe než Řecko? Nestačí ostuda s MS v hokeji, které je velikostí prckem ve srovnání s olympiádou? Chápu, že výběrová řízení za stovky milionů, respektive asi spíše desítky miliard jsou obrovským lákadlem pro ty, kteří by o nich a v nich rozhodovali. Akci takové velikosti v tak malé zemi, jako je naše, by ale snad mělo posvětit dokonce referendum. Podle mého soukromého názoru na takové výdaje nemá naše politická reprezentace mandát.“
Na široké souvislosti mezinárodního sportovního klání upozorňuje následující respondent: „Myslím, že za dané politické konstelace, kdy se nejsou naši politici schopni shodnout ani na základních parametrech fungování ekonomiky, by bylo iluzorní si myslet, že někdo zvedne ruku pro výdaje na přípravu a propagaci takové myšlenky. Navíc si myslím, že na pozadí skandálů a problémů s uspořádáním MS v ledním hokeji bychom ani pro takovou myšlenku nezískali dostatečnou mezinárodní podporu, neboť nepůsobíme jako důvěryhodný partner pro Mezinárodní olympijský výbor a kohokoliv ve světě, kdo by tuto myšlenku měl podpořit. Mimoto o přidělení pořadatelství pro uvedené roky se bude rozhodovat v době, kdy naše veřejné finance (i v případě, že už by probíhala náprava) zdaleka nebudou v pořádku.“
Poslední dva ohlasy nabízejí poměrně elegantní řešení: „I při optimistických tempech růstu budeme na olympiádu i ve druhé dekádě tohoto století ekonomicky moc malí. Co by ale stálo za úvahu, je společná kandidatura třeba s Rakouskem. Vím, že politicky s nimi dnes nemáme nejlepší vztahy, ale třeba by bylo lepší řešit s nimi nějaký budoucí problém než ty způsobené předky.“ „Musí se podat společně s více zeměmi. Pak ano.“

Odpovídalo 122 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?