Investoři, kteří zohledňují etický rozměr svých investic, vydělávají více peněz než ti, kteří se soustředí čistě na finanční měřítka. Navzdory obecnému přesvědčení k takovému závěru dospěla nedávná studie Deutsche Bank.
Má se za to, že brát ohledy na ekologii či řešit společenské dopady aktivit je sice ušlechtilé, ale nikoli slučitelné s velkým ziskem. Investor, který tak činí, se automaticky ochuzuje o řadu příležitostí vydělat.
Tento zažitý pohled na věc vyvrací studie Deutsche Bank, která pracuje s daty z let 1991-2004. Práce ukazuje, že společnosti, které úspěšně absolvují test ESG (Environment, social, governance), čímž získají „glejt“ zodpovědného subjektu přispívajícího k udržitelnému rozvoji, zhodnocují více než ty, které tuto nálepku nemají.
Snadno a levně |
---|
Nejsnazší cestou, jak investovat eticky bez velkých prvotních nákladů a hodin strávených studováním etického profilu jednotlivých firem, je zvolit některý z veřejně obchodovaných fondů (ETF). Řada z nich se soustředí právě na „etické akcie“. Mezi ty největší patří iShares MSCI World SRI UCITS ETF. V portfoliu má více než 400 titulů z celého světa a zásadně se vyhýbá kontroverzním odvětvím, jako jsou zbrojní, hazardní či tabákový průmysl. |
Nefinanční kritéria mají nakonec finanční efekt, tvrdí zpráva, kterou vypracovala trojice Markus Müller, Enrico Börger a Michele Bovenzi. „Hlavním přínosem studie je zřejmě zjištění, že zohledňování faktorů ESG může nejen pomoci dosáhnout určitých žádoucích společenských či environmentálních cílů, ale rovněž může hrát roli v rozhodování čistě z finančního hlediska,“ uvádějí autoři.
Období, které zpráva sleduje, zahrnovalo několik etap tržního růstu i recese a portfolia s razítkem ESG obstála lépe než ta, která obsahovala „hříšné akcie“ zbrojařů nebo tabákových koncernů. Autoři to připisují faktu, že etičtí investoři věnují objektu své investice větší pozornost, a nejsou tudíž příliš přelétaví. Roli hraje i dobré vedení firem, které je schopné budit loajalitu zaměstnanců. Etické společnosti mají též menší tendenci riskovat.
Navzdory představě o dravosti a bezohlednosti finančního světa je společensky zodpovědné investování na vzestupu. Americké fondy, které zohledňují kritéria ESG, navýšily v loňském roce aktiva ve správě o 58 procent na 98 miliard dolarů, tvrdí zpráva výzkumné společnosti Morningstar. Podle údajů Global Sustainable Investment Alliance je celosvětově do eticky zodpovědných firem neinvestováno více než 22 bilionů dolarů.