Smith prohlásil, že se Microsoft přidává k dalším důležitým hráčům technologického odvětví IBM a Amazonu a nebude poskytovat technologie k rozpoznávání obličejů policejním sborům a vládním agenturám. Americké společnosti se tak rozhodly v reakci na protirasistické protesty, které se ve Spojených státech a i jiných zemích světa odehrávaly v posledních týdnech. Protesty odstartovala smrt Afroameričana, který zemřel po nepřiměřeném zákroku policisty.
„Nebudeme poskytovat technologii rozpoznávání obličeje žádné z federálních represivních složek a rozhodně tak nebudeme činit v případě, že by to vedlo k znevýhodnění občanů,“ uvedl pro Politico šéf Microsoftu. Technologie pro rozpoznávání obličeje je v posledních horkým tématem pro technologické společnosti, neboť se postupem času ukázalo, že současné identifikační systémy nejsou tak vyvinuté, aby dokázaly svou roli plnit s jistotou a nedocházelo tak k poškození nevinných občanů. Technologie totiž fungovala nespolehlivě zejména pro občany jiné než bílé pleti.
Problémem pro využití této technologie je také fakt, že neexistuje federální zákon, který by upravoval možnosti jejího použití. V jednotlivých státech a nižších administrativních celcích tak dochází buď k rozdílným způsobům regulace, nebo dokonce k úplné absenci legislativy. To by se podle Brada Smitha mělo změnit a jako vzor by proto mohl být nedávno zavedený zákon z Washingtonu.
Souhlasíte s použitím technologií pro rozpoznávání obličejů v ulicích?
„Washingtonský zákon říká, že nelze využívat technologii rozpoznávání obličejů, pokud nedáte ten systém veřejně k dispozici tak, aby mohl být podroben testování,“ říká Smith. Tato zákonná podmínka míří jasným směrem: k horším výsledkům u Hispánců nebo Afroameričanů docházelo právě proto, že při vývoji byl systém učen k rozpoznávání lidí použitím fotek zejména bělošských Američanů. Problém tak byl už u vstupních dat, která neodrážely pestré složení americké populace, kde bělošská populace dosahuje podílu asi 60 procent.
Rozhodnutí Microsoftu nedodávat technologii k identifikaci obyvatel policejním složkám veřejně na svém twitteru odsoudil americký prezident Donald Trump, kde sdílel tweet diplomata Richarda Grenella, který vyzývá k odstřihnutí Microsoftu od federálních zakázek. Ameriku tak čeká velká veřejná debata, která vymezí vztah moderních technologií a základních práv a svobod občanů.